
Látásvizsgálat
Miért szükséges az évenkénti látásvizsgálat?
Még ha nem is érzékel panaszt, érdemes évente legalább egyszer átfogó szemüveges (vagy kontaktlencsés) látásvizsgálaton részt venni. A rendszeres ellenőrzés segít felismerni a kezdeti látásproblémákat és egyes szembetegségek első jeleit.
Hogyan zajlik a látásvizsgálat a Vision Express-nél?
Egyszerű, gyors és professzionális. Átfogó folyamatunk:
- Konzultáció – a látási panaszok, korábbi eredmények megbeszélése.
- Objektív vizsgálat – gépi mérés a fénytörési hibák alapértékeinek felméréséhez.
- Látásélesség vizsgálata – klasszikus táblás teszt távolra és közeli olvasásra.
- Finomhangolás – a korrekciók kipróbálása a tökéletes dioptria beállításához.
- Szemüveg vagy kontaktlencse ajánlása – szakértői javaslat az Ön igényeire szabva.
A Vision Express látásvizsgálata során először részletesen felmérjük az ügyfelünk látásproblémáit és panaszait, beleértve a családi háttérben előforduló szembetegségeket is. Ezt követi az objektív (computeres) és szubjektív (dioptriaválasztásos) látásvizsgálat, melyek alapján nemcsak a látásélességet, hanem a szükséges korrekciót is meghatározzuk. Réslámpás vizsgálattal a szem egészségi állapotát ellenőrizzük, és eltérés esetén szemész szakorvoshoz irányítjuk Önt. A vizsgálat után a szemüvegkeret és lencse kiválasztása következik. Ezt követően készül el az Önnek megfelelő szemüveg.
Mennyibe kerül a látásvizsgálat?
A látásvizsgálat egész évben ingyenes, amennyiben új szemüveg- vagy kontaktlencse-vásárlás követi. Egyéb esetben a díja 10.000 Ft. Amennyiben további kérdése merülne fel, keresse szaküzleteinket vagy vevőszolgálatunkat.
Gyakori tünetek, amelyek látásvizsgálatot igényelhetnek
A látásproblémák gyakran észrevétlenül alakulnak ki. Ha az alábbi tünetek közül bármelyiket tapasztalja, érdemes szakemberhez fordulni – és időpontot foglalni egy látásvizsgálatra.
Homályos, életlen látás
Ez az egyik leggyakoribb szemészeti panasz. Kialakulhat örökletesen, betegség következtében, de a képernyő előtt töltött hosszú órák is hozzájárulhatnak. A homályos látás hátterében gyakran dioptriaváltozás áll.
Fényérzékenység
Zavarja az erős lámpafény vagy az élénk napsütés? Akárcsak a homályos látás esetében, a fényérzékenység számos szembetegség egyik figyelmeztető tünete lehet, így javasolt a kivizsgálás.
Gyulladt, vörös szemek
A szemgyulladások – akár a por, klóros víz vagy huzat miatt – gyakori panaszok. Ugyanakkor komolyabb betegségek, mint kötőhártya- vagy szemhéjgyulladás is állhatnak a háttérben. Kivizsgálásuk szemész szakorvosi kompetencia.
Kettős látás
A diplopia, vagyis kettős látás akkor fordul elő, amikor egy tárgyat két különálló képként érzékel a szem. Fejfájással, hányingerrel is társulhat – minden esetben szakorvosi kivizsgálást igényel.
Szemszárazság, száraz szemek
Az égető, szúró érzést is szinte mindannyian ismerjük – a modern világban az szinte bárki találkozhat vele. A klímahasználat, huzat, szmog és por, a túlzott képernyőhasználat vagy a kedvezőtlen időjárás mind-mind hozzájárulhatnak a szem kiszáradásához és a szemszárazsághoz.
FONTOS: A szem megbetegedéseivel kapcsolatban szakorvosi rendelést kell felkeresni, akár a látásvizsgálatot követően, ha az optometrista ezt tanácsolja.

Milyen látásproblémákban segíthetnek a Vision Express szakemberei?
Ki az az optometrista és mi az ő fő feladata?
Az optometrista fő feladata a látásélesség ellenőrzése és szükség esetén a szemüveg felírása: legyen szó közellátásról, távollátásról, vagy a munkavégzést támogató szemüvegről. Ha úgy dönt, hogy a kontaktlencse-viselők közé szeretne tartozni, akkor is bizalommal fordulhat az optometristához. Segít a megfelelő kontaktlencse kiválasztásában és a kontaktlencse-illesztésben is. Fontos, hogy ha a vizsgálat során az optometrista betegségre utaló jelet észlel, akkor szemészorvoshoz irányítja Önt.
A szem fénytörési hibái abból adódnak, hogy a szem optikai rendszere nem pontosan úgy irányítja a beérkező fényt, hogy az élesen a retinára vetüljön. Ennek következtében a kép nem a megfelelő helyen, vagyis nem a retinán keletkezik.
Lássuk, melyek a leggyakoribb fénytörési hibák, amelyek a látásvizsgálat során kiderülhetnek!
Myopia – rövidlátás
Ha kizárólag távoli panaszaink vannak, akkor beszélhetünk rövidlátásról. A myopiás szem a végtelenből érkező párhuzamos sugarakat a retina előtt egyesíti képponttá, ez okozza a rövidlátást. A rövidlátók közelre nagyon jól látnak, azonban a távoli tárgyakat elmosódottan érzékelik. Ez az egyik leggyakoribb fénytörési hiba, amely általában szemüveggel és/vagy kontaktlencsével jól korrigálható.
Hypermetropia – túllátás
Ha változó, főleg közeli panaszokat érzékelünk fiatalabb korban, azt nevezzük távollátásnak vagy túllátásnak: a hypermetropiás szem ebben az esetben a végtelenből érkező párhuzamos fénysugarakat a retina mögött egyesíti képponttá. A rövidlátáshoz hasonlóan könnyen korrigálható akár szemüveggel, akár kontaktlencse viseléssel.
Asztigmia
Az asztigmia esetében a szaruhártya vagy a szemlencse formája eltér a szabályostól, és emiatt a szemben a pontról nem pontszerű kép keletkezik, hanem vonal. Egyszerűbben megfogalmazva nem látunk elég élesen, tévesztjük például a számokat vagy a betűket. Fontos, hogy az asztigmia lehet önálló fénytörési hiba, de akár társulhat rövidlátással vagy távollátással is, azonban szemüveggel és/vagy kontaktlencsével is korrigálható.
Presbyopia
A presbyopia természetes folyamat. A szemlencse az életkor előrehaladtával fokozatosan veszít az alkalmazkodóképességéből és rugalmasságából – emiatt 40 év felett már nehezebben látunk közelre. Nemcsak szemüveggel, hanem kontaktlencsével is korrigálható. Hatékonyságát tekintve a kontaktlencse hasonlóan képes működni, mint egy szemüveg. A fő eltérés a komfortérzetben tapasztalható. Az viszont, hogy kinek melyik megoldás a kényelmesebb, az már szubjektív kérdés.

